<αρχική σελίδα>
<συνδέσεις>

Χώρες Ευθύνης > Αίγυπτος > Κάιρο

Χρήσιμες πληροφορίες

Συνήθως οι εκπαιδευτικοί μένουν κοντά στο σχολείο ή στο ξενώνα που συστεγάζεται με το σχολείο, οπότε οι καθημερινές μετακινήσεις είναι ελάχιστες.
Υπάρχουν αστικές και υπεραστικές συγκοινωνίες (μετρό, τραμ, λεωφορεία, τρένα) με πολύ φθηνό εισιτήριο. Επίσης, υπάρχει πληθώρα ταξί με φθηνό κόμιστρο. Υπάρχουν 2 καθημερινές πτήσεις για Αθήνα (Ολυμπιακές Αερογραμμές & Egypt Air) και 3 φορές την εβδομάδα με την Aegean Airlines.
Η ατμοσφαιρική μόλυνση είναι αυξημένη κυρίως στο κέντρο.

Οι κλιματολογικές συνθήκες είναι σχετικά καλές. Τους θερινούς μήνες οι θερμοκρασίες συχνά ξεπερνάνε τους 40 βαθμούς Κελσίου κατά τη διάρκεια της ημέρας ενώ είναι αισθητά χαμηλότερες κατά τις βραδυνές ώρες. Ο χειμώνας είναι πολύ ήπιος με λίγη βροχή και θερμοκρασίες που σπάνια πέφτουν κάτω από 15 βαθμούς Κελσίου.

Το Κάιρο παρά το μέγεθός του (περισσότερα από 17 εκατομμύρια) και τη φτώχεια μεγάλου μέρους του πλυθησμού του είναι μια εξαιρετικά ασφαλής πόλη.

Οι εκπαιδευτικοί που αποσπώνται στο Κάιρο γίνονται μέλη του Συλλόγου Ελλήνων Εκπαιδευτικών Καΐρου

Copyright 2006 - Γραφείο Σ.Ε.Κ.